:: Wspólne Sprawy ::


Ustawa bez tajemnic
Odrębna własność lokalu

Przedstawiamy
członków Rady Nadzorczej
Powstała Rada Promocji Śląska
Informacja dla członków Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Ruszyła "machina sportowa"
Nowe Blankiety opłat miesięcznych za mieszkanie
Okradamy sami siebie...
10 lat Spółdzielni Mieszkaniowej
im. I.J. Paderewskiego
Jużjeździmy na wycieczki
I dzieci i seniorzy zawsze bawią się wesoło
"Imprezy w klubach KSM"
 
 
SPOTKANIA WIELKANOCNE OSÓB SAMOTNYCH
Należą one do dobrej tradycji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W kręgu życzliwych serc seniorzy jak co roku spotkali się przy świątecznym stole a spotkaniom tym towarzyszył jak zawsze program artystyczny.Na spotkanie w klubie "TRZYNASTKA" przybyli Prezes Zarządu KSM Krystyna Piasecka oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Zbigniew Olejniczak. Goście złożyli zebranym najlepsze życzenia zdrowia i pogody ducha i podzielili się tradycyjnym jajkiem. Spotkanie uświetnił koncert artystów zawodowych, solisty opery Benona Malaszewskiego, który śpiewał pieśni wiosenne i wielkanocne oraz znane walce przy akompaniamencie Doroty Zawieruchy, a także ciekawie opowiadał o kompozytorach wykonywanych utworów.

W klubie "CENTRUM" w sali przystrojonej w wielkanocne emblematy można było podziwiać plon konkursu na najpiękniejszą dekorację wielkanocną w wykonaniu pań, członkiń Klubu Seniora. Koszyczki wielkanocne i stroiki były piękne i pomysłowe, laureatki otrzymały nagrody w postaci bombonierek. Po złożeniu życzeń i uroczystym posiłku nastąpił koncert, w którym z bogatym repertuarem pieśni i arii operetkowych wystąpili państwo Maria i Marian Langowie oraz baryton Stanisław Machalski. Bardzo podobały się w jego wykonaniu piosenki włoskie.

W "JÓZEFINCE" spotkanie wielkanocne odbyło się w gronie 43 osób a uczestniczyli w nim zaproszeni młodzi, starsi i najstarsi mieszkańcy osiedla. W czasie spotkania wystąpili Irena Staniek, sopran koloraturowy, Gerard Szolc, tenor oraz dzieci z sekcji nauki języka angielskiego i Zespołu Teatralnego z nowym programem pt. "Humorek-horrorek".

Natomiast w GISZOWIECKIM CENTRUM KULTURY" powagi spotkaniu osób samotnych nadało uroczyste błogosławieństwo księdza proboszcza Rufina Sładka z parafii św. Stanisława Kostki. W części artystycznej wystąpił zespół "100-krotki" ze swoim melodyjnym repertuarem. Na stołach znalazł się tradycyjny poczęstunek, nie zabrakło babek świątecznych oraz pisanek. GCK nie zapomniało o osobach chorych w osiedlu. "Zajączek" wielkanocny je odwiedził i obdarował paczkami ze słodkościami. A seniorzy pod hasłem "Idą, idą święta" spotkali się w swoim gronie jeszcze przed świętami.

Również klub "POD GWIAZDAMI" zaprosił 25 seniorów na spotkanie wielkanocne z poczęstunkiem.

KONKURS PIOSENKI ŚLĄSKIEJ
Odnotujmy ciekawą inicjatywę przedszkola miejskiego nr 95 oraz klubu "Trzynastka", które wspólnie zorganizowały dla dzieci z przedszkoli nr nr 95, 19, 67 i 74 konkurs piosenki śląskiej. Konkurs odbył się 25.04 w klubie "Trzynastka" . Dzieci wystąpiły w pięknych strojach śląskich, śpiewały i mówiły gwarą. W przerwach między występami wszystkie razem śpiewały znane piosenki śląskie. Na szczególne uznanie zasługuje Beata Liczboń-Urbańska, która czuwała nad całością konkursu i jako rodowita Ślązaczka uczyła dzieci mówić i śpiewać po śląsku. Więcej takich inicjatyw i konkursów a gwara śląska i śląska piosenka przetrwa przez wszystkie pokolenia.

POZNALI PRZYGODYHARRY'EGO POTTERA
Nasi najmłodsi ulegli "potteromanii". Mają swój magiczny język, którego dorosły nie rozumie ani w ząb. Dzieci "nawróciły się" do książki, czytają kolejne tomy przygód Harry'ego Pottera. Tej namiętności wyszła na przeciw "JÓZEFINKA" organizując serię spotkań z Harry Potterem: "Podczas spotkań z Harry Potterem poznaliśmy przygody chłopca - czarodzieja, wyłoniliśmy postacie pozytywne i negatywne, zorganizowaliśmy quizy ze znajomości poszczególnych tomów a w końcowym etapie uczestnicy Dni Otwartych Drzwi wzięli udział w imprezie, zorganizowanej przez Miejską Biblioteke Publiczną w Filii nr 14 na osiedlu Tysiąclecia pod hasłem "Mugolom wstęp wzbroniony". Braliśmy udział w różnych zabawach i konkursach z nagrodami, m.in. na "Mistrza magii tajemnej", "Mistrza eliksirów", "Mistrza transformacji", na "Najlepszego poszukującego w tym sezonie". Na ulicy Pokątnej można było kupić najnowocześniejsze modele latających mioteł, mundurki dla adeptów magii, żabi skrzek, wątrobę itp. Dzieci z klubu "Józefinka"zdobyły nagrody m. in. w konkursie na Mistrza transformacji i na najciekawszy kostium rodem z Hogwartu.
Na zakończenie odbyła się "Słodka parada" charłaków, jęczących duchów, szlamów, zgredków, czarownic, magików, animagów, błędnych rycerzy, lunatyków, ponuraków itp., zakrapiana magicznym eliksirem.
Kostiumy naszych przedstawicieli podobały się również reporterom, może zobaczymy je w katowickich dziennikach."IMPREZY ARTYSTYCZNE
Tych było bez liku a przoduje, jak zwykle, "GISZOWIECKIE CENTRUM KULTURY", które w tym największym osiedlu a zarazem dużej dzielnicy Katowic, spełnia rolę domu kultury. Powodzeniem cieszyły się cykliczne imprezy "Nie bójmy się muzyki poważnej"- tym razem był to koncert melodii cygańskich profesjonalnych artystów, zorganizowany przez Agencje "Silesia". Na koncert z następnego cyklu "Mała Akademia Muzyki Poważnej" przybyła młodzież gimnazjalna.Oprócz popularyzowania muzyki poważnej drugą specjalnością GCK jest plastyka. Wielokrotnie pisaliśmy o działających tu klubach plastycznych dla dorosłych i dla dzieci oraz o licznych wernisażach i wystawach a także warsztatach i plenerach. W "GALERII BEZ GRANIC" odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Pawła Synowca pt. "Wewnątrz wyobraźni", na której artysta zaprezentował pejzaże - notatki z podróży, współczesne veduty, czyli pejzaże miejskie. Wernisaż uświetnił występ zespołu "Kołatki", działającego przy parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa., Domu Parafialnym "Nazaret" i Miejskim Domu Kultury Południe.

W tradycyjny "Piątek Artystyczny" GCK, który tym razem przypadł na Dzień Teatru, w Centrum więc gościli oczywiście popularni aktorzy z Teatru Śląskiego: Barbara Doniec, aktorka i poetka, Anna Kadulska oraz Zbigniew Wróbel. Był to niezwykle interesujący wieczór poezji i słowa.

Kierownictwa większości klubów osiedlowych doceniają współpracę z dzielnicowymi Domami Kultury, których oferta kulturalna z racji większych możliwości jest niezwykle zachęcająca. Można w nich spotkać znanych na skalę krajową i międzynarodową twórców, reżyserów, aktorów, pisarzy, wielu ciekawych ludzi, przysłuchać się dyskusjom. Uczestnictwo w tych imprezach stało się tradycją klubów osiedlowych m. in "Centrum". "Józefinki", "Trzynastki". Warto śledzić programy działania Domów Kultury. Dzieci "Józefinki" w ten sposób poznały Kazimierza Kutza a w maju poznają światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara a także wysłuchają koncertu "W muzycznym plecaku".

"WESOŁE KUMOSZKI" WŚRÓD PODOPIECZNYCH OPIEKI SPOŁECZNEJ
A "KUMOSZKI" śpiewają i wnoszą radość również w życie osób pozostających pod opieką domów pomocy. Ostatnio były ( nie po raz pierwszy zresztą) w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Katowicach - Piotrowicach przy ul. Głogowskiej 23. Same są młode duchem więc nie straszne im długie dojazdy, odległe adresy i nerwy, czy wszystkie dobrze i w porę trafią na miejsce. Zawsze się jakoś znajdują, robią próbę, przebierają w sceniczne stroje i... śpiewają. Kierownik Domu Marek Giebułtowicz, z wykształcenia socjolog, wita je serdecznie jak dobre znajome. Ma jeszcze być telewizja.

Red. Dorota Podlodowska również dobrze zna ""Kumoszki". Robiła z nimi programy wielokrotnie. Tym razem mówi: tylko trzy piosenki. Główny temat to pensjonariusze. Każdy, kto zna podobne Domy Dziennego Pobytu tylko ze słyszenia, może mieć pewne uprzedzenia. Tymczasem Dom sprawia przyjemne a nawet eleganckie wrażenie. Na dole jadalnia, stoły nakryte obrusami, z kuchni dolatują smakowite zapachy. Obok jadalni taras i piękny dość duży ogród z drzewami, trawnikami, ławeczkami. Właśnie któraś z podopiecznych okopuje rośliny, pochyla się nad krzewami i kwiatami. Jest ciepło i słonecznie. Liczne pokoje, do gier, do zabiegów leczniczych ( można tu skorzystać pod opieką terapeutów z zabiegów rehabilitacyjnych, masaży, gimnastyki, można się wykąpać w pięknej łazience, gdy ktoś nie ma własnej, a nawet...zrobić pranie w automacie), można uczestniczyć w terapii zajęciowej ( malowanie na szkle, malowanie obrazów, tkactwo itd.). Cały Dom ozdobiony jest pracami podopiecznych. Organizuje się tu konkursy kulinarne, tańca towarzyskiego, wycieczki, uroczyste wigilie itp. Na górze salon telewizyjny z wygodnymi fotelami i drugi taras. Z Domu korzysta ok. 70 osób, na miejscu jest pielęgniarka. Pensjonariusze otrzymują trzy posiłki, śniadanie i obiad, kolację zabierają do domu.Red. Podlodowska przeprowadza wywiady. Wszyscy są zadowoleni. Często do prac domowych i gotowania nie mają już sił, czasem bieda zagląda w oczy, samotni mężczyźni są w codziennych zajęciach niezaradni a niektórzy pensjonariusze od urodzenia nieprzygotowani do życia i po śmierci rodziców pozostający na rencie. Wówczas trafiają do takich Domów na cały dzień.

Wszyscy siadają kołem w ogrodzie, nie ma przemówień, od razu koncert. Kumoszki w składzie : Zofia Wójcik, Eliza Kocko, Janina Kroczek, Krystyna Mrówczyńska, Hildegarda Kret, Janina Dojko, Danuta Przychodzeń, Róża Matura, Maria Ściubidło oraz akordeoniści Bronisław Przybyłek i Waldemar Graczyk śpiewają i grają ulubione piosenki: I znów zakwitną jabłonie, Nie chodź koło róży, Dzieweczka ze Śląska, Zachodzi słoneczko i na koniec "Ukrainę". Publiczność klaszcze. Podopieczni z Domów Opieki - mówią panie - to najwdzięczniejsza publiczność. Jak oni potrafią się cieszyć!

Spotkanie to można będzie obejrzeć w programie trzecim 22 maja we wtorek godz. 10.30 i 17.15 w programie "A w sercu ciągle maj!"

KSM ZAPRASZA MAMY DO TEATRU
Tym razem "Dzień Matki" uświetniony zostaje zaproszeniem do teatru. Dział Społeczno-Kulturalny KSM zaprasza do Teatru KOREZ w Górnośląskim Centrum Kultury na spektakl dwóch żartobliwych jednoaktówek Antoniego Czechowa "Niedźwiedź" i "Oświadczyny" w reżyserii Macieja Ferlaka. Grają Elżbieta Okupska, Piotr Warszawski, Bogdan Kalus i Mirosław Neinert. Spektakl ten prezentowany był m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta"97 w Poznaniu i na Festiwalu Teatrów Ogródkowych'97 w Warszawie. Specjalne wyróżnienie aktorskie dla Elżbiety Okupskiej. Złota Maska dla Piotra Warszawskiego.

Przedstawienie odbędzie się 25 maja o godz. 17.00. Bilety w cenie 5 zł. rozprowadzane będą przez administracje osiedli.

 

Z działalności organów
samorządowych KSM
Rok trudnych
wyzwań
Os. Ściegiennego, Ścigały, Janów:
Którędy przecieka woda?
Gwiazdy: Zlikwidować
truciciela środowiska!
W osiedlowym kalejdoskopie
Wiosenne radości
i kłopoty

Znani i nieznani:
Ewa Moroń
Horoskop

Prezentujemy osiedla
K S M
Osiedle Wierzbowa
Osiedle Murcki
©ursa 2001'
:: moje refleksje :: :: temat dnia :: :: vademecum spółdzielcy :: << poprzedni następny >>